Kontaktujte nás: 735 543 389 | rekondicni.terapie@seznam.cz

Terapie teplem 

 

Terapie teplem nebo termoterapie (TT) je jednou z nejstarších forem fyzioterapie. Teplo v těle vyvolává komfort a relaxaci. Bolest, která je způsobena svalovou křečí, sníženým oběhem způsobeným změnami v pojivových tkáních. Teplo může pomoci v úlevě od všech těchto příčin a stimulovat proces opravy v těle.

 

Nejdůležitější výhody fyziologických účinků TT jsou:

Zvýšení cirkulace (vazodilatace)

Pomoc v úlevě od bolesti

Zvýšení flexibility měkkých tkání

Relaxace svalů a svalových spasmů

 

Jak může TT pomoci od bolesti?

Lokální aplikace tepla v místě bolesti způsobuje rozšíření krevních a lymfatických cév, tento proces zvýší proudění kyslíku a živin do svalů, což napomáhá k hojení poškozených tkání. Dále lokální aplikace TT stimuluje smyslové receptory v kůži, které snižují přenos signálů bolesti do mozku a částečně ulevují od bolesti a diskomfortu.  Zvýšení teploty v tkáních vyvolává sedativní a analgetický účinek, zvýšení migrace leukocytů do zahřátých tkáních a urychlení metabolismu. 

 

Kdy ano?

Zlepšení rozsahu pohybu kloubů během osteoartrózy.

Může napomoci úlevě od bolesti.

Zlepšuje pružnost a flexibilitu měkkých tkání.

Zvyšuje svalovou smrštitelnost

Zvyšuje roztažitelnost kolagenu.

Snižuje viskozitu synoviální tekutiny.

Stimuluje cirkulaci (vazodilatace)

Relaxace svalů a svalových spasmů

 

Kdy ne?

Nikdy neaplikujte TT dříve než 72 hodin po zranění.

V akutních fázích osteoartritidy.

Při akutních otocích.

Při akutních zánětech.

Při aktivním krvácení.

Při zvýšené teplotě a horečkách.

V místě bursitidy a tendinitidy.

 

Možnosti aplikace TT

 

Teplý obklad: Na trhu se můžeme setkat s nespočtem typů a velikostí tepelných obkladů od elektrických obkladů, po gelové obklady vhodné pro zahřátí v mikrovlnné troubě, po přírodní materiály atd. Při výběru obkladů je důležité dbát na hloubku tkání, které budou ovlivněny jednotlivými obklady. Obklady jsou velmi často znovupoužitelné, což je obrovská výhoda. Další výhodou je jejich postupné ochlazování, čímž se minimalizuje risk popálení. Nevýhodou je pak neschopnost udržet konstantní teplotu a možnost popálení v počátečních fázích aplikace. V takových případech, pokud si nejste jisti aplikovanou teplotou, nejjednodušší možnost je elektrický obklad a v každém případě konzultace s Vašim veterinárním lékařem nebo fyzioterapeutem.

 

Teplá voda: Další z možností jsou obklady ručníků namočené v teplé vodě. Tato forma TT je ve stáji velmi nepraktická z několika důvodů. Špatný přístup k teplé vodě, neschopnost kontrolovat teplotu během aplikace, namočení koně, rychlé vychladnutí.

 

Infračervené lampy a solária: Teplota penetrující do tkání je závislá na síle a vlnové délce záření. Tato metoda TT je vhodná pro zahřátí větších oblastí těla.

 

Terapeutický ultrazvuk:

Použití je pouze pro kvalifikované osoby! Terapeutický ultrazvuk může penetrovat až do hloubky 5 centimetrů, bez přehřátí povrchových tkání. Ultrazvuk v kombinaci s protahovacím cvičením napomáhá k protažení stažené povázky a tím snížit omezenou flexibilitu zjizvených tkání.

 

Jak dlouho aplikovat TT?

Doba trvání je závislá na vážnosti zranění, stádiu hojení, místě poranění a požadovaném výsledku. Obecně se TT aplikuje po dobu 15-30 minut, a může být opakována 3x až 4x denně. Požadovaná teplota je zvýšení teploty v oblasti mezi 2 až 4

 

Krémy, masti a gely

Hlavní složkou hřejivých mastí je Kapsaicin. Kapsaicin je zodpovědný za pocit pálení v ústech potom co sníte čili papričku nebo čerstvý pepř. Kapsaicin je dráždivá látka, která při styku s kůží nebo sliznicí vyvolává pocit pálení a bolesti. Ve skutečnosti jde pouze o pocit, kdy tato látka působí na nervová zakončení v kůži, pálivý pocit tak přebije primární bolest. Při aplikaci hřejivých gelů a krémů v žádném případě nedochází k zahřátí tkání. Některé vědecké studie mluví o možné vazodilataci cév během aplikace hřejivých krémů a gelů. Důkazů o tom, jestli fungují nebo ne je ve srovnání s placebo efektem 50: 50.

 

Závěrem

Před použitím některého z výše uvedených způsobů aplikace tepla byste se měli poradit s veterinárním lékařem nebo fyzioterapeutem. V každém případě je důležité postupovat opatrně. Nikdy nenechávejte zvíře bez dozoru, během aplikace TT. Ujistěte se, že je Vaše zvíře s aplikací v pohodě, není napjaté a ve stresu.